Styl skandynawski jest jednym z najpopularniejszych w Polsce stylów aranżacji wnętrz, pochodzi z północnej Europy i charakteryzuje się nowoczesnością. Jednak te informacje nie zdradzają zbyt wiele na jego temat. Żeby urządzić mieszkanie zgodnie z tą konwencją trzeba najpierw poznać jego cechy szczególne i sposoby zastosowania.
Cechy stylu skandynawskiego
Podstawową zasadą stylu skandynawskiego jest z pewnością utrzymanie wnętrza w jasnych kolorach, głównie opierających się na bieli, do której dodatek stanowią delikatne odcienie szarości, beżu i pasteli. Ma to rozświetlić pomieszczenie i sprawiać wrażenie świeżości. Ponadto ważną rolę pełnią okna, które mają za zadanie wpuszczać do pokoju duże ilości światła. Obecnych jest sporo odwołań do natury w postaci mebli, które zazwyczaj są z jasnego drewna, podłogi z grubych desek pomalowanych na biało lub pokrytej parkietem oraz dekoracji wykonanych z materiałów takich jak len lub kamień. Czym prościej, tym lepiej, ponieważ faktyczną ozdobę stanowić mają dodatki. Istnieje kilka odmian stylu skandynawskiego, między innymi ten bazujący na połączeniach z elementami folkowymi oraz scandi chic, gdzie pojawia się dużo złota.
Mieszkanie w stylu skandynawskim
Niezależnie od tego, czy mieszkanie jest w kamienicy, bloku, na wsi, czy w mieście – ta konwencja pasuje do wszystkiego. Trzeba tylko zadbać, by pomieszczenia tworzyły jedność, a nie były kompletnie z innych epok. W pokoju dziennym okna powinny być odsłonięte tak, by wpadało jak najwięcej światła. Ściany najlepiej, gdy będą w jasnym kolorze, jednak aby podkreślić ich charakter można powiesić w drewnianych ramkach jakieś delikatne obrazy. W stylu skandynawskim nie widuje się skórzanych kanap, tylko te z elegancką i prostą formą. Najbardziej pasować będzie sofa jasnoszara, błękitna lub w kolorze pudrowego różu. Jeśli ktoś chce dodać wnętrzu trochę wyrazistości może uczynić z kanapy element wyróżniający w intensywnej barwie, nie zapominając o tym, by była jednolita. Dopiero poduszki z lnu, wełny lub bawełny wprowadzą więcej różnorodności. Dodatki mogą mieć lekko designerską formę, co ożywi wnętrze. Podłoga i meble wykonane z jasnego drewna wzbogacą pomieszczenie o naturalne akcenty. Nie należy zapomnieć też o roślinach, które w stylowych donicach będą stanowić świetną ozdobę.
Kuchnia utrzymana w stylu skandynawskim
Miejsce przygotowywania posiłków nie powinno być oderwane od reszty mieszkania, jednak stanowi jego odrębny element, w którym będzie obowiązywać przede wszystkim zasada funkcjonalności. Rozrzucone wszędzie artykuły spożywcze nie wpisują się w tę estetykę, dlatego warto schować je do nowoczesnych szafek, które utrzymane w jasnych barwach pasować będą do pozostałych pomieszczeń. Kluczową rolę pełni tu minimalizm, który kojarzy się z nowoczesnością. Kuchnia powinna wyglądać czysto i przejrzyście, a nieliczne pozostawione na widoku sprzęty nie mogą być stare i zaniedbane. Czasem dodaje się jakiś czarny element, który zapewni wyrazistość wnętrzu. Może to być na przykład abażur na podwieszanej lampie albo zegar. Blaty w kolorze jasnego drewna podkreślą spójność całej konwencji. Styl skandynawski sprawdzi się w kuchni i będzie nie tylko estetyczny, ale też użyteczny.