Instalacja solarów – wszystko, co trzeba wiedzieć przed montażem

Kolektory słoneczne są znane ze swojego zastosowania w dostarczaniu ciepła, które jest pozyskiwane z energii promieniowania słonecznego. Osoby, które zdecydowały się na to opłacalne i ekologiczne rozwiązanie, żeby móc z niego korzystać muszą najpierw zamontować solary. Podpowiadamy, jak w prosty sposób samodzielnie wykonać instalację kolektorów słonecznych.

Instalacja solarów – na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Przed montażem kolektorów słonecznych musimy upewnić się, że dach nie jest na tyle zniszczony, że po instalacji opady deszczu lub gradu sprawią, że konstrukcja ulegnie zniszczeniu. Złe umiejscowienie kolektora może spowodować, że promienie słoneczne nie będą w pełni docierały do całości, więc zbyt obciążone rurki szybko się zużyją. Kiedy cały układ jest nieprawidłowo wykonany, to może dojść do wychładzania ciepłej wody. Bez dobrego dostępu do światła słonecznego cała instalacja nie będzie właściwie działać i nie wystarczy na tyle lat, na ile powinna. Z tego wynika, że warto zadbać o właściwą instalację.

Instalacja solarów w odpowiednim miejscu

Powierzchnia dachu powinna być w dobrym stanie i z jak najmniejszą liczbą elementów, które by zaburzały ciągłość instalacji, jak kominy i nadbudówki. W okolicy nie powinno być drzew i innych miejsc, które bezpośrednio uniemożliwiałyby dostęp słońca do solarów. Instalacja solarów może być nie tylko na dachu, ale również na ścianie budynku lub bezpośrednio na ziemi. Kolektory mogą być także zabudowane w połać dachu. Nawet jeśli żadne z wymienionych miejsc nie umożliwia skorzystania z tego rozwiązania ze względu na położenie lub otoczenie budynku, to wcale nie oznacza, że trzeba rezygnować z innych metod ekologicznego ocieplania. Dobrym pomysłem zastępstwa dla kolektorów jest montaż powietrznej pompy ciepła.

Instalacja solarów pod dobrym kątem

W internecie można znaleźć mnóstwo informacji na temat ustawienia solarów pod odpowiednim kątem. Ta kwestia jest również bardzo ważna, by móc bez przeszkód korzystać z tego rozwiązania. Wiele osób poleca kąt 30 stopni, co jest dobre, ale zapewnia najwięcej ciepła w letnich miesiącach, kiedy nie jest aż tak potrzebne. Optymalne będzie zamontowanie kolektorów pod kątem od 30 do 60 stopni. Podobno 45 stopni zapewnia najlepszą wydajność osobom korzystającym z kolektorów przez cały rok. Ci, którzy będą używać tej metody ogrzewania tylko zimą powinni ustawić solary pod kątem 60 stopni, zaś latem – 30 stopni.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *