Fotowoltaika jest bezpośrednio związana z procesem pozyskiwania energii elektrycznej ze światła słonecznego. Panele fotowoltaiczne zaczynają się pojawiać na coraz większej ilości budynków. Ta inicjatywa jest nie tylko przyjazna środowisku, ale również ekonomiczna. Do skorzystania z tego rozwiązania może być jednak potrzebne dofinansowanie.
Jak działa dofinansowanie do fotowoltaiki?
Inwestycja w panele słoneczne może nie być przystępna dla wszystkich. Chociaż to świetny sposób na pozyskiwanie energii, to niestety nie każdy ma na to odpowiednie fundusze. W związku z tym zdobycie dofinansowania do fotowoltaiki umożliwiają różnorodne programy regionalne i unijne dostępne na terenie całego kraju. Wsparcie możemy uzyskać na wszelkie działania, które pomagają korzystać z tej metody pobierania prądu. Na stronach rządowych pojawiły się jakiś czas temu projekty ,,Mój Prąd”, ,,Czyste Powietrze” i ,,Prosument 2”. Wszystkie z nich dysponują sporym budżetem na dotacje. Finansowanie może się odbyć w formie pożyczki lub kredytu, a w przypadku programu ,,Mój prąd” nawet w postaci bezzwrotnej dotacji dla postawionej instalacji w wysokości 5000 złotych. ,,Prosument” zaś wspiera zakup paneli fotowoltaicznych. Dostępnych programów dofinansowania jest dużo, więc jest w czym wybierać.
Czy warto starać się o dofinansowanie do fotowoltaiki?
Skorzystanie z dofinansowania umożliwi dokładne przestudiowanie programów oferowanych przez różne instytucje i wybranie najlepszego dla siebie. Ale czy w ogóle warto się o to starać? Najważniejszą korzyścią płynącą z pozyskiwania energii elektrycznej za pomocą paneli fotowoltaicznych jest troska o środowisko. W czasie pogarszającej się sytuacji na świecie i zanieczyszczeniu planety jest to bardzo ważne. To rozwiązanie czerpie energię ze światła słonecznego, którego jest pod dostatkiem, czego nie można powiedzieć o ziemskich zasobach. Poza tym korzystanie z tej metody uchroni przed stale zwiększającymi się cenami prądu. Nawet jeśli nie uda się uzyskać bezzwrotnej dotacji, to można zwiększyć swoje szanse na uzyskanie korzystniejszego kredytu.