Świetna receptura połączona z wydajną i tanią produkcją to klucz do sukcesu piekarni. Dlatego wybór odpowiedniego pieca jest w tym wypadku sprawą nadrzędną. Na szczęście oferty producentów są bardzo zróżnicowane. Jakie piece będą warte uwagi? Kiedy sięgać po piece termoolejowe?
Piece wsadowe – jak działają?
Urządzenia te znane są doskonale piekarzom od dziesięcioleci. W ostatnich latach ich popularność znów wzrosła. Wszystko za sprawą licznych modyfikacji, które usprawniły urządzenie i zwiększyły ich wydajność. Dziś śmiało mogą konkurować chociażby z piecami konwekcyjnymi. Pieczywo produkowane w tym urządzeniu będzie miało twardy spód i chrupiącą skórkę. Dzieje się tak dzięki kamiennej płycie wypiekowej. Poza tym ciepło pochodzi nie tylko z płyt, ale także ze ścian komory wypiekowej. Piece wsadowe są dostępne zarówno z trzonem nieruchomym, jak i ruchomym. W pierwszym przypadku załadowanie ciasta jest możliwe dzięki wyjezdnemu lub wewnętrznemu systemowi załadunki. Pierwszy z nich pozwala na wyjazd komory pieca na specjalnej prowadnicy. Drugi z kolei polega na ręcznemu nanoszeniu ciasta na taśmę lub siatkę wypiekową. W przypadku modeli z trzonem nieruchomym do załadunku będzie niezbędny odpowiedni aparat załadowczy albo łopata z długim uchwytem.
Piece termoolejowe – jak produkują ciepło?
Przeglądając piece dostępne w ofercie polskich dostawców warto skupić się na tych urządzeniach, które będą odpowiadały naszym potrzebom, a także charakterowi piekarni. Dzięki temu nasza decyzja będzie ekonomiczna. Piec musi bowiem zapewnić wydajną i niedrogą produkcję. Dlatego duże piekarnie, które często pracują w systemie zmianowym, wybierają piece termoolejowe. Urządzenia te są wielopoziomowe, dzięki czemu pozwalają na jednoczesny wypiek dużej ilości pieczywa. Piece termoolejowe są dostępne np. tutaj https://bakeres.pl/oferta/piece-termoolejowe/. Takie efekty osiągnięto dzięki specjalnemu systemowi cyrkulacji oleju w płytach grzewczych. Zapewnia on stałą temperaturę pieca, nawet gdy otworzymy drzwi w celu dołożenia ciasta. Technologia ta zapewnia równomierność wypieku, a co za tym idzie obniża koszty produkcji.