Współcześnie dysponujemy różnymi rodzajami domów. Mimo to wciąż najczęściej spotykamy te z dachem dwuspadowym. Dlaczego to właśnie one cieszą się największą popularnością?
Domy z natury
Dwuspadowe dachy są domyślnym widokiem we wszystkich krajach, w których występują całoroczne bądź okresowe opady śniegu. Idealnie zapobiegają nadmiernemu obciążaniu konstrukcji, dzięki czemu dom jest bezpieczny. Współczesne zimy nie są tak srogie, jak dawniej, a technologia budownictwa doznała gwałtownego rozwoju. Co w takim razie powoduje, że ludzie wciąż najczęściej sięgają po to właśnie rozwiązanie? Ekonomia. Dachy dwuspadowe są najtańsze w budowie. Budując dom, musimy liczyć się z kosztami, a nieprzemyślane decyzje mogą skutecznie uszczuplić nasz budżet. Dom parterowy z dachem dwuspadowym i garażem stanowi najlepsze rozwiązanie dla osób, które szukają kompromisu pomiędzy ceną a metrażem.
Budowa domu w praktyce
Proces powstawania domu polega na określeniu budżetu, dopasowaniu do niego projektu, a później spięciu wszystkiego podczas budowy. Na pierwszy rzut oka mało kto zdaje sobie sprawę, jak drastyczny wpływ na koszty mogą mieć takie cechy budynku jak ilość okien, rodzaj dachu czy wielkość fundamentu. Niestety często musimy iść na kompromis, jeśli chodzi o nasze marzenia oraz możliwości, którymi dysponujemy. Na szczęście opcji jest bardzo dużo i naprawdę jest w czym wybierać. Jeżeli chodzi o metraż, to rodziny z dziećmi będą miały większe potrzeby niż pary albo single. Domy piętrowe pozwolą na uzyskanie większej powierzchni użytkowej z mniejszego fundamentu. Dachy dwuspadowe również świetnie nadają się do aranżacji poddasza. Domy parterowe teoretycznie są tańsze w budowie od domów piętrowych, natomiast, aby uzyskać podobny metraż, musimy osadzić budynek na większym fundamencie. To jest rodzaj kompromisu, który musimy brać pod uwagę.
Dom parterowy z dachem dwuspadowym i garażem – odpowiedź na współczesne potrzeby
Jeszcze kilkanaście lat temu duża powierzchnia domu kojarzyła się z niesamowitym prestiżem. Bogacący się Polacy prześcigali się w rozmiarach swoich domów, które mogły rosnąć nawet do kilkuset metrów kwadratowych. Oczywiście nie ma nic złego w posiadaniu dużego domu. Daje on swobodę i możliwości, które słusznie kojarzymy z luksusem i prestiżem. Jednak rosnąca świadomość społeczna na temat ekologii, a także ekonomii daje dojść do głosu nowym trendom. Małe i funkcjonalne, szczegółowo przemyślane – tym charakteryzują się współczesne projekty. Możemy spotkać takie, które mają nawet 40 metrów kwadratowych powierzchni, jednak zastosowane w nich rozwiązania projektowe sprawiają, że aż chce się w nich mieszkać. Dom parterowy z dachem dwuspadowym i garażem może stanowić przykład kreatywnego wykorzystywania przestrzeni.